Bóle kręgosłupa

Choroby kręgosłupa

Odczuwasz spory ból w plecach? Nie Ty jeden! Okazuje się, że około 25% Polaków cierpi na bóle kręgosłupa. Często jest to spowodowane przyjmowaniem niewłaściwej pozycji podczas spania czy siedzenia przed komputerem. W wielu sytuacjach, przy nieświadomości pacjenta, ból wynika z poważnej choroby. Nikt jednak się o tym nie dowie, bez wizyty u lekarza. Bardzo często konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badan, które wykluczą stany chorobowe. Zwlekanie z udaniem się do lekarza może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji, np. do zmian zwyrodnieniowych czy do trwałej utraty zdrowia czy kalectwa.

Przyczyny występowania chorób kręgosłupa może być mnóstwo. Najczęściej wynika to z siedzącego trybu życia, niewygodnego siedzenia, braku aktywności fizycznej, przeciążeń itd. Na krótką metę nie sprawi to bólu i dyskomfortu, ale już po kilku latach, nawet u młodej osoby, mogą pojawić się przykre dolegliwości, które będą zabierać radość codziennego życia.

Zanim jednak nastąpi ból kręgosłupa leczenie, konieczne jest zdefiniowanie dokładnej choroby u pacjenta. A schorzeń kręgosłupa może być mnóstwo. Przykładem może być protruzja dyskowa, która staje się coraz bardziej powszechną chorobą. Związana jest z nieprawidłowościami występującymi w obrębie krążków, popularnie nazywanych dyskami. Doprowadza do bardzo silnych dolegliwości bólowych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Przykładem choroby kręgosłupa może być także dyskopatia. Objawia się promieniowaniem na różne części ciała. Powoduje silny ból, który uniemożliwia wykonywanie nawet bardzo prostych czynności. Aby uśmierzyć ból, konieczne jest stosowanie masaży leczniczych, a potem dopiero konkretnej rehabilitacji.

Inne schorzenie związane z kręgosłupem to ZZSK czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. To choroba przewlekła, której przyczyny do dzisiaj nie są znane. Jest to schorzenie postępujące, na które wciąż tak naprawdę nie znaleziono lekarstwa. Może rozwijać się już w młodym wieku (najczęściej pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Do objawów zaliczamy tępy ból w odcinku krzyżowym, który rozchodzi się w stronę pachwin oraz nóg.

Każdy z pewnością słyszał również o rwie kulszowej. To ostra forma zespołu lędźwiowego. Jest to bardzo uciążliwe schorzenie, które powoduje silny ból w okolicach lędźwi. Pojawia się niezależnie od wieku czy płci, chociaż badania pokazują, że na to schorzenie najczęściej zapadają mężczyźni po 30 roku życia.

Skrzywienie kręgosłupa zaś to choroba rozwojowa, która może mieć zaczątek już w wieku dziecięcym. Na początku ból nie pojawia się. Rodzi się z czasem. Wyróżniamy trzy typy skrzywień kręgosłupa – skoliozę (skrzywienie boczne), kifozę (garbienie się) i lordozę (skrzywienie do przodu). Jak wygląda leczenie skrzywień kręgosłupa? Związane jest ze stadium zaawansowania choroby.  

Rozpoznanie choroby, pozwoli rozpocząć odpowiednie leczenie. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza.